Informacje z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Zdrowy Portal - Warszawa!

Czy nerwica to choroba?

Czy nerwica to choroba? – zapyta Czytelnik zapoznawszy się z tymi przykładami. Przecież objawy stwierdzone u Marii i u Jerzego nie wynikały z „prawdziwej” choroby. U Marii nie był chory żaden narząd jamy brzusznej – wykazały to badania lekarskie. Serce Jerzego, jak stwierdził lekarz, było zupełnie zdrowe. Obawy ich obojga były więc, na szczęście, nieuzasadnione. Powinni więc przestać się tym przejmować, uspokoić się i wypocząć, a wszystko wróci do normy.

Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Wprawdzie w nerwicy nie stwierdza się uszkodzeń ani zmian w narządach czy układach, ale mogą występować zaburzenia różnych czynności organizmu. Zaburzenia te powstają z określonych przyczyn. Mogą być długotrwałe i uporczywe. Tak jak inne choroby przysparzają one znacznych cierpień i uniemożliwiają normalne życie. Zwykle potrzebne jest wtedy systematyczne leczenie, choć przy nieznacznym nasileniu mogą w sprzyjających okolicznościach minąć same.

W nerwicy mogą zostać zakłócone różne funkcje organizmu, których prawidłowy przebieg zależy, jak wiadomo, od czynności układu nerwowego i odbywa się pod stałą jego kontrolą. Tak więc w nerwicy mogą występować zaburzenia czynności przewodu pokarmowego w postaci różnie umiejscowionych bólów, skurczów, biegunki lub zaparcia, wymiotów. W układzie krążenia nerwica może manifestować się kłuciami lub biciem serca, wahaniami ciśnienia krwi, czerwienieniem lub blednięciem, omdleniami. Częste dolegliwości nerwicowe, to bóle głowy, nadmierne pocenie się, drżenia, uczucie osłabienia, trudności oddechowe. Różnorodnie może być odczuwane napięcie i niepokój – często ma wyraźnie cielesny charakter, np. umiejscawia się w okolicy serca lub żołądka. Zaburzenia nerwicowe często zakłócają prawidłowy przebieg życia seksualnego. Nerwicowe zakłócenia czynności płciowych objawiają się u kobiet całkowitą lub częściową oziębłością, u mężczyzn impotencją lub przedwczesnym wytryskiem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.