Informacje z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Zdrowy Portal - Warszawa!

Głosy wydawane przez nowonarodzone dziecko

Pierwsze krótkie głosy wydaje dziecko 2-3-miesięczne. Gaworzenie pojawia się pod koniec czwartego miesiąca, a w siódmym pojawia się’ powtarzanie wydawanych przez siebie głosów i naśladownictwo głosów dorosłych. Zjawiają się pierwsze słowa: ma-ma-ma, ba-ba. Naśladownictwo jest tym procesem, który prowadzi w ostatnim kwartale pierwszego roku do wymawiania pierwszych wyrazów. Jest to niezwykle ważne.

Głuche dzieci gaworzą, ale nie powtarzają i nie naśladują wymawianych do nich słów. Już więc w pierwszym roku zaczyna się poważna różnica w rozwoju psychicznym między dzieckiem wyposażonym normalnie i głuchym. Brak naśladownictwa mowy dorosłych przez dzieci wpływa hamująco na rozwijanie mowy. A należy dodać, że rozwijanie mowy jest jednym z najtrudniejszych wysiłków w koordynowaniu odpowiednich grup mięśniowych dla uzyskania właściwego efektu. Dzieci pokonują ten próg, dzięki swej nieustannej aktywności i wkraczają w ten sposób w świat komunikacji drugiego układu sygnałowego.

Mimo że okres niemowlęcy jest okresem przede wszystkim adaptacji i rozwoju fizycznego, dojrzewania układu nerwowego, osiągania sprawności zmysłów, rozwoju motoryki, to jest on również ważny i dla wychowania. Właściwa organizacja snu i wypoczynku sprzyja odporności układu nerwowego, natomiast dobór niegwałtownych, lecz zmiennych bodźców sprzyja rozwojowi uwrażliwienia zmysłowego i spostrzegawczości niemowlęcia. Ponadto zachowywanie dyscypliny snu i jawy jest podstawą do układania prawidłowego stosunku niemowlęcia i otoczenia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.