Informacje z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Zdrowy Portal - Warszawa!

Niektóre uwagi na temat leczenia otyłości cz. II

Kluby i organizacje ludzi otyłych, wspólne spotkania pacjentów w gabinecie lekarskim, gdzie pacjenci w atmosferze spokoju i zrozumienia dzielą się swoimi doświadczeniami są prawidłowymi przykładami jak należy walczyć z nadwagą.

Prowadzenie notesu kalorycznego przez pacjentów, dokładne notowanie produktów spożywczych i ubytku wagi, są oczywiście formą tworzenia hipochondrii medycznej, ale odpowiednio po- kierowane mogą być przykładem solidnej pracy i stanowią elementy w osiągnięciu celu, jakim jest waga idealna.

Nie warto więc wierzyć w żadne cudowne leczenie, którego po prostu nie ma. Leczenie wyłącznie na zasadzie wiary w specjalne preparaty farmakologiczne jest oczywiście możliwe dla małej grupy pacjentów, doprowadza ono jednak do późniejszych rozczarowań i zwątpień. Można utracić kilkanaście kilogramów w ciągu krótkiego czasu, na przykład w ciągu dwu tygodni. Najczęściej jednak jest to utrata wody, a nie tkanki tłuszczowej, jak to się dzieje w wypadku stosowania środków moczopędnych. Jaka będzie mina pacjenta, gdy po początkowych, rewelacyjnych sukcesach, jego waga szybko wróci do poziomu przed leczeniem.

Każdy pacjent – nie tylko otyły – chciałby osiągnąć pełen sukces terapeutyczny, możliwie jak najszybciej i przy najmniejszym wysiłku. Tu jednak konieczny jest spokój i opanowanie. Pacjent powinien zrozumieć, że utrata wagi jak również zrozumienie siebie i swych problemów powinno być przeprowadzone w sposób stopniowy. Powinien więc otrzymać informacje, że zbyt szybka utrata wagi pociąga za sobą pewne niebezpieczeństwo dla ogólnego zdrowia. Pacjent musi zdawać sobie sprawę, że w leczeniu konieczny jest nie tylko wysiłek lekarza, ale nade wszystko jego własny. W początkowych okresach leczenia, powinien on prowadzić, szczegółowy spis pokarmów spożywczych, jak również co pewien okres czasu sprawdzać swoją wagę. Wszystkie wątpliwości i ewentualne niepowodzenia, powinien przedyskutować z lekarzem lub też omówić na zebraniach w klubie dietetycznym, którego jeżeli to możliwe – warto być członkiem.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.