Problemy występujące przy nerwicy – dalszy opis

Chcemy powiedzieć jasno, że zależność sama w sobie nie jest niczym nienormalnym czy nerwicowym. Jest ona każdemu z nas potrzebna. Każdy z nas chce mieć oparcie w osobach bliskich i pragnie być przez nie kochany. Kiedy jednak rodzi się niezadowolenie z istniejącego stanu rzeczy lub gdy powstają u jednej z współzależnych od siebie osób objawy nerwicowe, wówczas musimy się zastanowić, czy wszystko jest w porządku we wzajemnych stosunkach i czy ukryte konflikty nie są przyczyną tego, że wzajemna współzależność nie spełnia swoich celów, a ciąży lub przeszkadza.

Problemy związane z zależnością występują, jak już wspomnieliśmy, nie tylko w stosunku do rodziców, choć stosunki z rodzicami są ich modelem wyjściowym. Potrzeby takie są równie naturalne dla ludzi dorosłych. Mogą być jednak skierowane do różnych osób i wyrażać się w różnej formie. Silne zależności uczuciowe można > obserwować np. w przyjaźni czy w małżeństwie.

Czy w małżeństwie Marii odgrywały rolę jakieś problemy związane z zależnością? Na pierwszy rzut oka można by sądzić, że nie. Przecież Maria wcześnie rozpoczęła samodzielne życie. Przyjęła w małżeństwie pełną odpowiedzialność, a nawet brała nń siebie nadmiar obowiązków. Czytelnik powie: – To samodzielna i dojrzała osoba, która nie boi się ciężarów życia codziennego, samodzielności ani obowiązków, lecz wręcz przeciwnie, wychodzi im naprzeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *