Informacje z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Zdrowy Portal - Warszawa!

Radzący i poszukujący rady – dalszy opis

Chcąc poprawić sobie samopoczucie człowiek sięga do różnych sposobów, wybierając chętniej te, które są łatwiej dostępne. Dla osób cierpiących z powodu nerwicy naturalne sposoby, % których z powodzeniem korzystają ludzie zdrowsi, są ze wspomnianych już powodów trudniej osiągalne. Nic więc dziwnego, że nerwicowcy szukają innych możliwości pomożenia sobie. Wśród nich znajdują się środki, które w sztuczny sposób poprawiają samopoczucie.

Nie przypadkowo na pierwszym miejscu wymieniamy alkohol. Na każdym kroku spotykamy się z efektami jego działania – każdemu znane jest przyjemne działanie alkoholu, jak i jego zgubne, w skali indywidualnej i społecznej, skutki.

Przy pomocy alkoholu można uzyskać doraźne złagodzenie dolegliwości nerwicowych. Alkohol w niewielkiej dawce u większości osób wywołuje poprawę nastroju i spadek napięcia. Oczywiście nie trwa to długo i utrzymywanie się w stanie sztucznej wesołości i beztroski wymaga podtrzymywanie kolejnymi dawkami wywółują- cego je śrcdka. Granica między piciem „tak sobie” a nałogiem jest trudno uchwytna i łatwo ją niepostrzeżenie dla siebie przekroczyć. Alkohol, tak zresztą jak i inne środki w sztuczny sposób poprawiające samopoczucie, łatwo staje się czymś w rodzaju protezy psychicznej. Człowiek popada w złudzenie, że dzięki niej lepiej funkcjonuje, czuje się lepiej z ludźmi i sam ze sobą. Kiedy alkohol staje się zasadniczym sposobem rozwiązywania trudności i zyskiwania zadowolenia, sytuacja paradoksalnie się odwraca. Dzięki alkoholowi człowiek czuje się momentami panem, jednocześnie popadając w krańcową niewolę i zależność. Alkohol dostarcza mu przyjemnych przeżyć i doraźnej pomocy kosztem spustoszenia, jakie czyni w jego organizmie i psychice.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.