Informacje z medycyny estetycznej i medycyny sportowej. Zdrowy Portal - Warszawa!

Stany lękowe i wpływ stresu na organizm ludzki

W momentach wzrostu napięcia emocjonalnego, w momentach zmartwień, przeżyć i powtarzającego się w sposób stały stresu, dochodzi do powstania szeregu różnorodnych zmian fizycznych, biochemicznych w konsekwencji anatomicznych w ustroju człowieka. Krańcowym wyrazem reakcji organizmu ludzkiego na bombardujące ustrój bodźce zewnętrzne są stany lękowe (anxiety states).

Stany lękowe są uczuciem strachu, napięcia, paniki, obawy przed niespodziewanym. Jeżeli sytuacje stresowe i konfliktowe, powtarzają się stale, organizm ludzki zaczyna tracić zdolność rozróżnienia i segregacji bodźców zewnętrznych. Nie zdaje więc sobie sprawy, które bodźce zewnętrzne powodują konflikt emocjonalny, a które są obojętne. W konsekwencji, szereg stosunkowo obojętnych bodźców zewnętrznych dać może stałe odczuwanie napięcia emocjonalnego. Przykładem może być powstanie fobii, tzn. intensywnego nieuzasadnionego lęku przed pewnymi sytuacjami. Nierzadko pacjent nie zdaje sobie sprawy z istnienia tych konfliktów, ponieważ istnieją one na szczeblu naszej podświadomości. Przy starannej ocenie sylwetki psychologicznej pacjenta, jak również po przeprowadzeniu pewnych badań laboratoryjnych, sprawy te mogą wyjść na jaw.

U pewnej grupy ludzi problemy te objawiać się mogą istnieniem szeregu objawów fizycznych. Szukają więc oni porady u lekarza, najczęściej chorób wewnętrznych, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego co było przyczyną dolegliwości.

Do objawów fizycznych towarzyszących sytuacjom konfliktowym zaliczam: palpitacje serca, trudności w oddychaniu, biegunkę, suchość w ustach, trudności w przełykaniu, przejściowy ból głowy o pewnej mniej lub bardziej charakterystycznej specyfice, trudności w koncentracji, uwadze, osłabienie pamięci czy też stany depresji i zwątpień. Objawy te występować również mogą przy istnieniu szeregu chorób fizycznych a ich znalezienie i klasyfikacja zależeć będą od wiedzy i doświadczenia lekarza zbierającego wywiad kliniczny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.